.
HOME www.yenda.net
cnt voy

Tucet básniček na zrcadlo
.:.
1. básnička na zrcadlo - naděje? "Mlha se vleče ulicí Hraji si vkleče s jehlicí a ruka tvoje nehřeje! Napiš mi, co je naděje!" "Když něhu hledám v ústrety byť pílí paví křik když oči zvedám neboť není síly na výkřik když jitru kynu přestože se stmívá klekání pak nezahynu Naděje mi zbývá v doufání." .:. 2. básnička na zrcadlo - láska? "Napiš mi lásku z pápěří o sedmihlásku na keři O nebi s duhou O klíčku Napiš mi druhou básničku!" "Slza, jež sklouzla po probdělé noci do čaje Přítomnost kouzla které bez pomoci vyhraje Budoucnost věcí která ubírá se k rozcestí Láska je klecí v které umírá se ze štěstí." .:. 3. básnička na zrcadlo - snění? "Napiš mi snění skřivánku že moře pění ve vánku když nad ním letí havrani Napiš mi třetí říkání!" "Když padá nebe na okenní římsy na víčka když nebe zebe a já vymýšlím si slovíčka když rosou jemnou nebe myje včelám sasanku když nejsi se mnou je to to, co dělám červánku." .:. 4. básnička na zrcadlo - stesk? "Sama jdu bosa po lese Slza jak rosa sklouzne se po křídle vosím na stezku Napiš mi prosím o stesku!" "Jsem vyschlá studna v které není vody pro blázna Jsem cesta bludná Rozbourané schody do prázdna Klopýtám vřesem - - slepá bílá hůlka v rozbřesku Když bez tebe jsem je mne jenom půlka od stesku." .:.
5. básnička na zrcadlo - něha? "Napiš mi něhu miláčku vločkami sněhu z obláčku O princi s kněžnou O kvítku Napiš mi něžnou povídku!" "Něha je křehčí skleněného vlasu na notě Něha je lehčí pozachvění hlasu v samotě Něha se nedá napovídat slovy děvčátko Slova jsou šedá O něze ti poví zrcátko." .:. 6. básnička na zrcadlo - touha? "Už zase pláči u kávy Slzička smáčí rukávy a kreslí šmouhu na líčku Napiš mi touhu mazlíčku!" "Když z jara sněží skřivan k slunci letí nad mraky Nad vrchol věží letí vzkazy dětí pro draky Žijeme touhou Touhou zbičováni zemřeme - - vteřinu pouhou jsme-li milováni srdce mé." .:. 7. básnička na zrcadlo - vášeň? "Povadly kytky u svíčky Mám ještě mžitky pod víčky Plovou jak v kašně Skřivánku napiš mi z vášně říkanku" "Tvá ruka v mojí Oči plné něhy chtějí zpět Ústa se spojí Voda trhá břehy Hoří svět Plameny zebou Vlaje hříva hříbat přes myrtu Jsi mnou. Já tebou Mohu prosím slíbat krev s tvých rtů?" .:. 8. básnička na zrcadlo - víra? "Když boží muka rozpadlá zlodějská ruka vykradla, strach srdce svírá. Mlha jde ... Co je to víra, poklade?" "Když hluchým zpíváš, maluješ-li chrámy pro slepé, když nezazlíváš, i když srdce mámy dotepe, když láska není prázdná černá díra neznámá, když sen - je bdění, potkala tě víra, milá má." .:.
9. básnička na zrcadlo - pravda? "Zas někdo střílí do dětí a pravda šílí v obětí se lží ... Ach Bože, vyhraje?... Pověz mi, co že pravda je?" "Když rozum stírá smyčkou stopu citu na šíji a slepá vírá hlásá sterilitu, zabíjí. Hlas sedmihláska zaškrcený v míru ... V nitru mém Pravda - je láska spojující víru s rozumem." .:. 10. básnčka na zrcadlo - pokora? "Když pýcha mrazí z papíru, hovoří vrazi o smíru a radost z boje okorá ... Vzpomeneš, co je pokora?" "Vždy znova - z nuly stěny dómu tmelit. Ze vzdoru! Svobodnou vůlí vytrvale čelit netvoru, bez pýchy - vstoje střepy odstraňovat ze sítnic ... Pokora - to je všechno obětovat, nechtít nic." .:. 11. básnička na zrcadlo - krása? "Když pro krevety průhledné zazvoní květy poledne, sen pošetilý modrá se ... Napiš mi, milý o kráse!" "Když dětskou dlaní kvítek mrazu stíráš na míse, když při líbání víčka uzavíráš - - setmí se. Je slepcem v lese, kdo jen chlebem žije, reptaje ... Když miluje se s pravdou fantazie - - krása je." .:. 12. a závěrečná básnička na zrcadlo - štěstí? "Když anděl bílý dobře ví, že už se víly nezjeví, dospělost děs ti obleče, co je to štěstí, člověče?" "Když víš, že víra pokora i krása v pravdě je, tvé tělo zmírá, v duši ale jásá naděje, stesk, něha, touha, láska, vášeň. Snění vědomá ... Štěstí je dlouhá cesta k naplnění - lásko má ..."

.:.


(Karel Kryl)