yenda.net - portfolio

atelier, fotografie, akty, glamour, cestopis

Blog?

Yes, mom. This is historically big occasion. I’ve put my first post into my own zupa-kool blog. Mommy, I really needed this, I’ve joined the *great* community of bloggers and fed my hungry ego ... Yep, you know, I did it again!

:-))

 

Mnoho svobodného chování a rozhodování nám nezbývá. Nebo snad ano?


Fenomén posledních několika málo let (pro mne je i slovo "fenomén" fenoménem:-) Ani pořádně nevím, k čemu je to dobrý, ale někde jsem se dočetl, že kdo nebloguje, dělá velkou chybu. Snad to, že na konci roku 2005 začnu, mě posune o5 in.  Chápu to správně jako "veřejný" deníček? Čili nejsou namístě zápisky typu: "můj deníčku, dnes se na mne skrze esemesku pousmála ..."  škoda.

Pod rukama protéká nám čas.. a tím, že jsme homo sapiens, v této době, na tomto místě, s genetickým dědictvím po svých předcích, s hormonální výbavou podle pohlaví a feromonální situace, tím je hodně dáno. Moc svobodného chování a rozhodování nám nezbývá. Nebo snad ano? 
A tak se netrapme, pro to, co nemáme a radujme se z toho, co máme! Problém náleží tomu, kdo si ho připouští.. snadno se to řekne, jednou ráno se člověk probudí po klidné noci, zdráv a do krásného počasí.. s depresí nerozhodnosti a s tlakem kolem žaludku.. strach zabíjí rozum a láska.. na tomorafu se prý zamilovanost projevuje jako posedlost kombinovaná s demencí. Jsem asi rád posedlej. A jsem spokojenej dement.
Někdo hledá důvody a někdo způsoby.. hm, nějak moc kecám. Pokud to tedy někdo přečetl až sem, zasloužil by si pozvání na svařák (zasloužila:-) Pokud nebudu někde v Tramtárii u rovníku, možná i odepíšu.

.:.

Přes moře slov, co kdekdo nažvaní
Robinson volá neznámého Pátka
Bože vzít aspoň do dlaní
kuřátko, které pípá ze sluchátka


Jiří Žáček

  2012 | Deset let - yenda.net

V únoru letošního roku (2012) jsem náhodným nahlédnutím do archivu knihy návštěv z roku 2002 zjistil, že web yenda.net běží přesně deset let! Tak jsem si dohledal staré náhledy webů...
 

yenda.net TEN years

 

.:. Zlatý střední věk


Zpráva z tisku: Nejhorší věk je prý 44 let

Nejhorší věk je prý 44 let. Tento trend prý neovlivňují ani peníze, ani společenské postavení, to zda jste vdaní, ženatí či svobodní, ani kolik máte dětí.

Výzkum prováděný na různých místech na zeměkouli prokázal, že jak pro muže, tak pro ženy, je nejhorší věk 44 let. Zdraví sedmdesátníci jsou podobně spokojení jako lidé kolem dvacítky. Pocity nespokojenosti a deprese však vrcholí těsně před polovinou let čtyřicátých. Vědci k výzkumu užili údaje o skoro jednom milionu lidí ze dvaasedmdesáti zemí světa.Tento trend prý neovlivňují ani peníze, ani společenské postavení, to zda jste vdaní, ženatí či svobodní, ani kolik máte dětí. Postihuje to buddhistické mnichy stejně jako jeptišky karmelitánky.

 

Profesor Andrew Oswald z Warwick University říká, "Většina lidí se z tohoto propadu vynoří po padesátce. Je možné, že je to tím, že se lidé naučí vyrovnat se se stárnutím. Je povzbudivé, že když se dožijete sedmdesáti a jste ve slušné tělesné kondici, pak máte šanci, že budete stejně šťastný, jako když vám bylo dvacet. Je možné, doufám, že když si lidé uvědomí, že krize středního věku je naprosto normální, pomůže jim to touto fází projít."
A za nás - čtyřicátníky: Děkuji za radu:)

No a ještě to bude mít pokračování, až se k tomu "dokopu".2010 - 11

Nenudím se, neflákám se, pracuju - programuju, fotím;-)

Nová uživatelsky přívětivá galerie na tethys.cz: http://tethys.cz/galerie.php?gal=galapagy&big=no&nadpis=Galapágy
(PHP + MySQL + AJAX + JavaScript + CSS....)
 


Internetový projekt evidence úkolů: http://ukoly.info


Některé internetové prezentace:
http://aklukes.cz
 (specializovaná databáze evidence pohledávek vycházející z jádra evidence úkolů - http://ukoly.info)
http://www.pizza-veranda.cz
 (databáze jídel a automaticky generované denní menu na několik let dopředu;)
http://detiraje.cz
 (databáze účinkujících, soutěž, blog, galerie...)
http://jc-plan.cz/
(modifikace redakčního systému)
http://www.evropskespolecnosti.cz/?lng=cz&sel=evropskaspolecnost

a další... 2010 - 03

HLUBINA MYŠLENÍ - nejdokonalejší myslící superpočítač po sedmi a půl miliónech letech počítání - vyřkl odpověď na základní životní "Otázku života, vesmíru a vůbec.."
ta odpověď zněla: "Čtyřicet dva" :-D
(tolik Stopařův průvodce po galaxii - 25. kapitola a dál) než mi budete klást podobné více - či méně náročné otázky;)

Carpe diem (využij dne! Horatius) až nyní jsem se dozvěděl, že toto "renesanční" bylo nastupujícím heslem namísto Ora et Labora (modli se a pracuj! Sv. Benedikt) - k čemuž se také kloním (k tomu prvnímu)

No a ještě tradičně - tentokrát krapet opožděně - přání hezkého nového roku  pf2010
Nějak to utíká!
Celý letošní únor jsem byl na Palau a Palawanu - nakoukněte do galerie;) Palau + Palawan 2010

PS:
 Tenký led:
Slyšel jsem právě kostelní zvony - a tak jsem si zase trochu přemýšlel - o světě, o Bohu... a uvědomil jsem si, proč pro mne odpověď "to všechno stvořil Bůh" není uspokojivá. Stvořitel je prý věčný, nezničitelný... a dál nepátrejte. Kdo ale stvořil stvořitele? Tam to pro mne prostě nekončí, je to jen další (nevysvětlitelný a nepochopitelný) kamínek v mozaice poznání. Mně úplně stačí, že je "věčný a nekonečný" Vesmír. Ještě do toho montovat nějakou další transcendentální figuru... dnes - v ateistickém Česku - už to není zase tak tenký led... 


2009 - 01 .:. Mládí..

Jaká hrubost, když mluvíme o šťastném mládí! Myslíme při tom patrně na své tehdejší zdravé zuby a zdravé žaludky; co na tom, že nás pro kde co bolela dušička! Mít před sebou tolik života jako tehdy: hned bychom měnili, ať jsme co jsme. Já vím, byla to vlastně má nejméně šťastná doba, má doba stesku a opuštěnosti; ale já vím, i já bych měnil, oběma rukama bych sáhl po tomto stísněném mláví,- co na tom, že by mě zas tak bezmezně, tak zoufale bolela dušička!

Karel Čapek2008 - 12

Trochu to tady zanedbávám.. já vím.

Takže na úvod přání hezkého nového roku  pf2009

...a tak jen koukám do útrob poznámek, co jsem tu měl nachystáno... no, nic moc. Snad jen kratičká úvaha o "životním prostředí" - ale úplně se mi to vymklo z rukou a je to nyní nad mé síly nějak to dokončit a publikovat.. asi to smažu a poznamenám si - jen tak na okraj: když jedete někam na dovolenou a nabídnou vám dva různé pokoje, který si vyberete? Uklizený nebo neuklizený? (Není to historka - jdou dva k vodě - špinavý a čistý - který se umeje?) Začínal jsem od toho, že "životní prostředí" je "místo" kde žijeme a které si vytváříme sami.. a že na to zapomínáme.. a máme ministerstvo.. ekology.. co s odpadem.. jej, to by mohla být úvaha! Co myslíte:-)

A k tomu.. Opakuji si angličtinu:
• "If you want a team to win high jump, find one man who can jump seven feet high, but not seven men jumping one foot high"
• "Promise little, but do much"
• "Better to do well, than to say well"2008 - 07

Požehnán buď ten, kdo ve jménu lásky a dobré vůle vyvede slabé z údolí temnoty, neb ten jest skutečným pastýřem a spasitelem zbloudilých dětí. A já srazím k zemi mocným trestem a divokým hněvem každého, kdo se pokusí otrávit a zničit mé bratry.

Toliko vzpomínka na můj oblíbený film:-)

.:.

A teď zase trochu Latiny:

Ex nihilo nihil fit.
Z ničeho nemůže vzniknout něco.

Fructu, non folis, arborem aestima.
Strom posuzuj podle plodů, ne podle listí.

Gemitus dolores indicat, no vindicat.
Nářek dosvědčuje bolest, ale neosvobozuje od ní.

Cum tacent, clamant.
Tím, že mlčí, křičí.

Fortiter in re, suaviter in modo.
Rázně ve věci, vlídně ve způsobu.

Ne noceas, si iuvare non potes.
Neškoď, jestliže nemůžeš pomoci.


2008 - 06

Prohánějí se mi hlavou nespočetné plejády témat.. Od výprodeje komických fotbalových čepic a obrázků našich novodobých "hrdinů" v dresech.. přes rozdíly hormonálních pochodů v různých věkových obdobích.. až po ne/bezpečnost radaru nebo transformace nemocnic na akciovky. Ničemu z toho moc nerozumím, už vůbec nevidím "dovnitř".. a tak zkusím nakousnout slespoň jednu úvahu - "ekonomicky-medicínskou". Že prý se to nesmí slučovat! Že když jde o zdraví, nejde o peníze!?

Ú V A H A

Pan doktor si pozve instalatéra, protože mu neodtéká dřez nebo kape kohoutek.. Cestovné 300, práce 450, materiál 150.. suma sumárum i s dépéháčkem tisícovka i víc. Za něco, co doktor často ani nemůže ovlivnit.. a prostě musí zaplatit.... a zaplatí.

A instalatér jde druhý den k doktorovi. Brblá, že platí 30.. má tělo zhuntovaný, přece si bůček, cigárka a pifko s kamarádama neodepře.. Tady mě píchá.. Vyšetříme. Ani netuší, že za dopoledne na interně "utratil" i několik tisíc, za všechna ta vyšetření.. Tuší, za jakejch to jde peněz? "Váží" si toho? Je motivován k tomu aby se o sebe staral? Myslím, že ne. Ale myšlenka, že má právo to mít ZADARMO se mu líbí. MOC.

A pak tu máme intalatérou ženu, paní ve střením věku.. invalidní důchodkyni. Její matka měla šelest na sdrci a nízkej tlak, ona ho má po ní. A otec měl tězkou cukrovku a "něco metabolismem".. I to "zdědila". Rodiče se udržovli léky, které měli ZDARMA..  Předchozí generace zdravých vydělávala na to, aby nemocní žili plnohodnotný život, včetně zplození nové generace nemocných.. nemocnějších. Ona za to nemůže, že je nemocná! A chce také vést plnohodnotný život...  proč musí skoro tisícovku doplácet!? Její léky, vyšetření, léčba.. to vše stojí třeba 3000 měsíčně. To jí nikdo neřekl?

Byl by to krásnej námět na "dopis pro Rátha":-) jemu jich ale choděj tisíce!  Opravdových příběhů...

Peníze docházej. To je fakt. Jako to časovaná bomba. Zdraví lidé už nestačí platit na nemocné. Systém humanity, solidarity.. a altruismu, začíná kulhat.. 
Mám platit za chirurgický zákrok 2000? Mám platit za slepé střevo 20 nebo 60 tisíc? Mám platit za sérii operací srdce včetně léčení za několik miliónů? Kde je hranice?

Kdysi mne zaujal zjednodušený "procentuální" model společnosti.

Daň je poplatek, který platí střední vrstva, aby chudí nezabili bohaté ;-)

Představte si STÁT (někde níže už o něm byla zmínka)  jako "samostatně hospodařící" vesnici, která má STO obyvatel. Ve chvíli, kdy tam je 20 důchodců, 20 školáků, studentů, 10 nemluvňat, 10 nemocnejch.. 20 neschopnejch, nezaměstantelnejch.. tak se dá "snadno" spočítat, "co si kdo může dovolit." Pracuje tam totiž "jen" 30 lidí. Ve vesnici máme i veřejné osvětlení, silnice, školu, nemocnici.. na to vše "se" musí vydělat. I na důchody.. i na léčení...... Kde se ty peníze berou? V Praze? Zapomeňte na Česko. Vše se děje v tý jediný stohlavý vesnici! To že má něco přes deset miliónů lidí, nic na věci nemění. Jen nám z reálně vydělávajících ještě ubude pár lidí - 1 policajt, 1 voják, 2 úředníci... a taky DOKTOR. Na toho jsem málem zapomněl... Aby se ti, co nevydělávají, měli stejně jako vydělávající, vychází mi daň více než 70% hm...

Daň je poplatek, který platí střední vrstva, aby chudí nezabili bohaté ;-)


A zase nevím jak dál. Třeba mi někdo poradí varianty dokončení této úvahy. A nejen této.2007-11

..shodou okolností mám Malého prince u postele a právě před nedávnem jsem dojatě pročetl až k hadímu jedu a tato pasáž (Kótou mi dnes -26.12.2007- poslaná) je jedna z těch fň a ES!

Kdybych já měl padesát tři minut nazbyt, pomyslel si malý princ, došel bych si docela pomaloučku k prameni...


"Dobrý den," pozdravil malý princ. "Dobrý den," řekl obchodník. Byl to obchodník se znamenitými pilulkami proti žízni. Člověk polkne jednu týdně a nemusí už pít.
"Proč to prodáváš?" zeptal se malý princ.
"Je to velká úspora času," odpověděl obchodník. "Znalci to spočítali. Ušetří to padesát tři minuty za týden."
"A co se udělá s těmi padesáti třemi minutami?"
"Co kdo chce..."
Kdybych já měl padesát tři minut nazbyt, pomyslel si malý princ, došel bych si docela pomaloučku k prameni...

Antoine de Saint - Exupéry - Malý princ
 

 ...

Při tvorbě blogu, jsem asi nějak nabyl dojmu, že zvládnu hravě PRAVIDELNÝ měsíční zápis - shrnutí, výběr toho "nej".. Zdá se, že nezvládnu:-) už mám třetí měsíc skluz, takže další měsíc bude načase přehodnotit svou pečlivost a vůli a.. a vůbec:-) I když možná.. někdy.. časem.. zpětně.. MOŽNÁ.
 
2007-05

..někdy cítíme, jak krásné a opojné je být pozemšťanem, třebaže je to úděl zastíněný smutkem, neporozuměním, nenaplněnými touhami, posedlostí a závislostí lásky, ...

"Dítě, jako by chápalo samu základní důstojnost lidského hovoru a nesnášelo zneužívání toho daru, otevírá ústa jen zřídka, a to jen tenkrát, chce-li pronést větu delší než tři slova, jež všechny míří k věci a budí úžas svou případností."

.:.


2007-03

březen - za kamna vlezem:-) lepší když můžeme a nemusíme.. což letošní předjaří zatím plně splňuje, to je pak i za kamny lépe.. a nejen za kamny.

.:.

Trocha Latiny?

Quid de quoque viro et cui dicas, saepe videto
To, co o každém řikáš a komu to řikáš, vždy sleduj

Ut ameris, ama!
Abys byl milován, miluj!

Verus amor nullum novit habere modum
Pravá láska nezná míru

Damnant, quae non intellegunt
Odsuzují to, čemu nerozumí

Non omnia possumus omnes
Všechno nemůžeme všichni.


2007-02

únor bílý - pole sílí.. pranostika:-) "věštící" letos mizerně slabá pole?

Hodní půjdou do nebe.. a ti zlobiví, prý kam chtějí:-)
A když do pekla, tak na pořádným koni!

"...jednoho dne se ukáže, že bychom si přáli, aby ti, které jsme milovali, nikdy neexistovali. Protože by nás to ušetřilo bolesti..."

"Když se s někým rozejdete, tak u toho člověka necháte kus duše a ta bolest tady.. to je,
jak vám ta duše chybí, jak bloudí, jak je u někoho jinýho. Ona se vám pak vrátí, ale to trvá dlouho.. Někdy ty kousky duší vidím na lidech jako malý modrý světýlka, kousky duší lidí, který vás měli rádi a už nemaj.. Nebo to můžou bejt takový ty naděje, co do vás vkládali vaši rodiče, to je taková druhá varianta.. Všichni na sobě máme spoustu světýlek."
Samotáři

Nepoznané mne láká.. i se ho pořád vlastně bojím. Jsem ale jako slunečnice, co se otáčí za Sluncem, ale i Slunce umí spálit. Neměl bych asi raděj dělat, co mě přitahuje.. co vnitřně chci.. protože lecos z toho se "prostě dělat nemá". Když se do spolurozhodování zapojí rozum, zbývají jen obvinění, nejistoty, prohry, obavy, výčitky.. Mohl bych odmítnout i pozvání na "Rajský ostrov" jenom proto, že by se mi tam mohlo líbit.. a pak bych se do smrti ve svém šedém městě cítil ještě hůř? Možná. Zatím pozvání neodmítám... ono se ale taky žádné nekoná.2007-01

Upravuju, opravuju, mažu.. než se to usadí, chvilku to potrvá. Stránky jsou od konce minulého roku v přestavbě.. a pořád to není ono.

.:.

No a pokud je někdo "bystrý a vnímavý", narazil právě na pracovní odkaz básně :-)

.:.

• Moudrý je ten, kdo se u všech něčemu naučí. To by mi šlo
• Silný je ten, kdo sebe umí krotit. To už je horší
• Bohatý je ten, kdo je spokojený s tím, co má. A tady jsem v koncích

Talmud
.:.2006-12 .:. Civilizace? Moderní člověk?

Celej život žiju ve velkoměstě, ale zatím nikdy jsem se s tím nedokázal srovnat. Já totiž... Nesnáším všechny ty davy okolo. Navíc... Navíc mi vadí uzavřený prostory... Já... Někdy si v nich připadám jako v pasti.

Pořád si říkám, že tam někde venku musí existovat něco lepšího, ale třeba ... Třeba zase jen trochu moc přemejšlím...

Pořád si říkám, že tam někde venku musí existovat něco lepšího, ale třeba ... Třeba zase jen trochu moc přemejšlím... Možná, že za to všechno může moje složitý dětství. Matka si na mě totiž nikdy nedokázala udělat čas. Když je vás pět miliónů dětí a vy jste zrovna prostřední, tak to snad ani dost dobře nejde. To dá rozum. Vždycky... Vždycky jsem si připadal hrozně osamělej. Táta, ten... Ten jenom plodil potomky a navíc frnkl, když jsem byl ještě larva. A pokud jde o mojí práci... O tý mi ani nemluvte. Nejsem rozenej dělník, to vím bezpečně. Já... Jsem prostě fyzicky nevyzrálej. Například jsem ještě nikdy neuzvedl víc, než desetinásobek svý vlastní váhy. A navíc... Když se stále jen rejpáte v hlíně, to... To prostě není kariéra pro mě. Všechna ta nadšená hesla o kolektivním myšlení... ta... ta... Prostě se s nimi nedokážu smířit. Opravdu se snažím, ale nejde to! Napadá mne... proč vlastně taky? Prej se mám vydat pro kolonii, ale... Ale co moje vlastní potřeby? Co já sám? Nezbývá, než věřit, že existuje něco lepšího, než je tohle, protože jinak bych se musel zakuklit a plakat. Díky systému se cítím hrozně... hm... bezvýznamnej.

Mravenec Z:-)
..lidé lpějí na životech. Proč? Žít by se mělo ve "spokojenosti". Ale oni chodí do práce, která je mnohdy nebaví, dělají často to, co nechtějí, musí vydělávat, protože je prostředí vybízí k utrácení. Rostou nároky i potřeby. Telenovely, bulvární tisk, hospody, reklamy, obchodní centra, kanceláře.. Velkoměsto 21. století? Může si jednotlivec dělat, co chce? Co OPRAVDU chce? Tvořit, užívat, poznávat, vnímat, ... Umíme to? Po eskalátoru se vyvezeme do druhého patra fitcentra, kde pak za peníze šlapeme na běžícím pásu v protisměru:-) Asi tu úvahu neumím dokončit. Ale možná mne někdo trochu chápe.

1.12. Prej má dnes narozky Woody Allen - (on Mravence Z namluvil v originále)

...pak si velmi složitě zouval boty, až na to, že si nejsem jist, jestli to byly jeho boty, protože jednu z nich vypil a druhou poslal poštou do Pitsburghu...

ne že bych ho tak zbožňoval a baštil, ale některrá jeho dílka znám i literárně a často na něj vzpomenu právě tady, když něco napíšu a pak se dočkám odpovědi.. připadám si jako nepochopený MIM v černém trikotu.. kdy W.A. popisuje své pocity při pantomimě PIKNIK: "...mim začal rozkládat výletní deku a mne se okamžitě zmocnil starý zmatek. Buď rozkládal výletní deku, anebo dojil malou kozu - pak si velmi složitě zouval boty, až na to, že si nejsem jist, jestli to byly jeho boty, protože jednu z nich vypil a druhou poslal poštou do Pitsburghu... nebo jen znázorňoval muže, který projíždí s golfovým vozíkem otáčivými dveřmi - nebo možná dva muže rozebírající rotačku (jak to souvisí s piknikem, mi uniká)"

...hlavně že si rozumíme:-)


2006-06 .:. ČSSD .. ODS?

Začátek června byl ve znamení nic moc počasí a nic moc voleb. Nevím jestli mám sílu a náladu k tomu něco psát. Oprostím se od pojmu POLITIKA! Snad jen drobné přirovnání k výrazům LID, STÁT a VLÁDA:
Středověký vládce - tyran - se o svůj lid moc nestaral. Vždycky poslal výběrčí daní a každýmu - podle odhadu sebral - tu půl pytle zrní.. tu pytlů několik. Když byla bída největší, šetrně otevřel královskou sýpku, aby mu "lid" nepomřel. Mohl být i "osvícený" a to pak země vzkvétala..
Moderní sociální stát je neefektivní a více než jen špatný hospodář. Na rozdíl od krále má moc skupina lidí, kterou jednou za čas nahradí jiná skupinka lidí... (podle výsledků demokratických voleb) I těm, co se nedaří nebo prostě se jim ani nechce.. i těm z vybraného zrní odsype - příspěvky, dávky... aby jí ten dav byl nakloněn i v příštích volbách. Takže vlastně oněm "šťastnějším - schopnějším" musí vzít víc, aby měl z čeho "rozdávat". No a často už vláda (zejména ta "sociální") víc neřeší, protože v naší mladé demokracii, kde si ještě nestačili "všichni" dosytosti nahrabat, jde o koryto, a za dvě volební období se dá našetřit dost k dalšímu "podnikání". 

Státní kasa je taková obrovská jáma, kam finanční úřady svážejí ze všech "okresů" na obrovskou hromadu "zrní", které pak následně přerozděluje..


Státní kasa je taková obrovská jáma, kam finanční úřady svážejí ze všech "okresů" na obrovskou hromadu "zrní", které pak následně přerozděluje.. a my jen občas vidíme tu neefektivnost a nehospodárnost - některý státní úředník jen tak na té hromadě sedí a láduje si kapsy, jiný si bez skrupulí pásovým dopravníkem přepravuje drahocenné zrní k sobě, aby pak velkoryse část toho horšího zas vrátil zpět.. támkle vzadu nakládá bagr další náklaďák pro nějakou podivnou státní zákázku.. jinde zas NAŠE zrní jen tak hnije.. Škoda slov.
Princip je nastaven tak, že národ se polarizuje na dvě skupiny: jendna - ta co platí a zajímá jí, co se s tím, co odevzdá děje - a druhá - ta co má nastavenou ruku a zajímá jí, jen aby za málo či nic, dostala co nejvíc. Jak 100hoven? 
Omezit moc i možnosti státu? Hlavně nad velkou hromadou určenou k "přerozdělení"...

Do škol bych v hodinách matematiky místo drilu trigonometrie či derivací posílil KUPECKÉ POČTY: Tatínek dal do misky tři jablka a tetička dvě. Je jich tam tedy pět. Proto nemůžeme rozdávat jabka každýmu, kdo nastaví ruku! Všem co by chtěli nebo se jim neurodilo... To, že bratránek už slíbil šest jablek sousedce, byla "chyba"...no a řešení, že si půjčíme od další sousedky? Které už třeba za předchozí roky dva metráky dlužíme? Není to přinejmenším "divný"?

Sand to taky někdy dodopíšu ke srozumitelnosti.


2006-03 .:. Ženy a muži?

"Rozešel jsem se se svojďż˝ holkou, protoďż˝e kaďż˝dďż˝ z nďż˝s hledďż˝ nďż˝koho, kdo uďż˝ nebude hledat nikoho jinďż˝ho a do tďż˝ doby, neďż˝ najdem takovďż˝ho ďż˝lovďż˝ka, kterej uďż˝ nikoho nehledďż˝, tak budem hledat kaďż˝dej sďż˝m."

(Samot��i:-)


Uďż˝ prďż˝ na pďż˝elomu minulďż˝ho stoletďż˝ - po vďż˝deckotechnickďż˝ revoluci, kdy chlapi odeďż˝li z domu do fabrik - nastala prvnďż˝ fďż˝ze krize rodiny. A v dneďż˝nďż˝ pďż˝etechnizovanďż˝ a pomatenďż˝ spoleďż˝nosti, dďż˝lem i dďż˝ky mobilďż˝m a internetu.. to dosďż˝hlo dal��ho stďż˝dia.
"St�le �ast�ji holka v dob� p�erodu v �enu, hledaj�c� mu�e, po zku�enostech s chlapci, se rad�ji uch�l� ke sv�mu mor�eti, psovi �i snu o kon�ch.. �iv� bytost, kter� je pod kontrolou a kter� um� projevit nad�en� i z pozdn�ho p��chodu pani�ky dom� �i za misku s vodou.. co� chlap m�lokdy (posl�ze nikdy)"
A k tomu modern� feminizace, postupuj�c� globalizace a jin� -ace �i -ismy... V�dycky se do toho tak zamot�m:-) �asem to snad je�t� krapet p�estylizuju, ale asi tu��te, co jsem cht�l ��ct. �i ne?

 

kradl konďż˝
prznil �eny
je to tak

�ivot by pro n�j
pozbyl ceny
kdyby to d�lal naopak


(K. Pl�hal:-)
.:.


Co nejde jen tak z lehou�ka a brzy, po tom se nejv�c �adon� a slz�.
GEOFFREY CHAUCER 

Jen l�ska zn� um�n� jin� obdarov�vat a p�itom sama bohatnout.
St. AURELIUS AUGUSTINUS

 

K radostn�mu st��� pat�� vzpom�nky na �eny, se kter�mi jsme se neo�enili.
G. B. SHAW


�ena je jako lilie: jemn� mu� se j� neodv�� dotknout, ale p�ijde osel a se�ere ji.
FRANCOIS DE LA ROCHEFOUCAULD 

K radostn�mu st��� pat�� vzpom�nky na �eny, se kter�mi jsme se neo�enili.
GEORGE BERNARD SHAW 

ďż˝ena je jako lyra. Tomu vyznďż˝ svďż˝ tajuplnďż˝ akordy, kdo na nďż˝ umďż˝ zahrďż˝t.  
HONORÉ DE BALZAC 

C. G. JUNG tvrdil, �e "domn�nky �en o mu��ch jsou nevy�erpateln�m zdrojem ve vytv��en� nelogick�ch �sudk� a chybn�ch kauzalit". A plat� to i naopak.
Jin�mi slovy: stejn� v���me jen tomu, �emu v��it chceme.

�eny cht�j�, abych m�l rozum - jen proto, aby m� o n�j mohly p�ipravit!

• Vďż˝ichni muďż˝i jsou lh��i. Nestďż˝lďż˝, faleďż˝nďż˝, pyďż˝nďż˝ a zbabďż˝lďż˝, nafoukanďż˝ a smyslnďż˝. Vďż˝echny ďż˝eny jsou nevďż˝rnďż˝, marnivďż˝, lstivďż˝, zvďż˝davďż˝ a zkaďż˝enďż˝. Existuje vďż˝ak jedinďż˝ vďż˝c - svatďż˝ a vzneďż˝enďż˝, spojenďż˝ tďż˝chto dvou nedokonalďż˝ch bytostďż˝.


 


A co si mďż˝ "ďż˝lovďż˝k" "odnďż˝st" z tohoto "vďż˝deckďż˝ho" citďż˝tu:
Na vzruďż˝enďż˝ a orgasmu se podďż˝lejďż˝ hormony testosteron, estrogen a oxytocin, neurotransmitery dopamin a serotonin. Poslednďż˝ dvďż˝ jmenovanďż˝ chemickďż˝ slouďż˝eniny vďż˝znamnďż˝ ovlivďż˝ujďż˝ nďż˝ladu, pocity ďż˝tďż˝stďż˝ a radosti. Pokud jich je v mozku dostatek, navozujďż˝ pocit blaďż˝enosti a takďż˝ uspokojenďż˝. Dopamin mďż˝ pak podobnďż˝ ��inky jako kokain. A ďż˝lovďż˝k mďż˝ snahu nechat pďż˝sobit dopamin na svďż˝j mozek a bďż˝t tedy neustďż˝le nďż˝kďż˝m pďż˝itahovďż˝n a vzruďż˝ovďż˝n.
(serotonin - p��jemnďż˝ sluneďż˝nďż˝ poďż˝asďż˝,  dopamin - naplnďż˝nďż˝ touha) 2006-01 .:. GO? (Staročínská desková hra)

Odhodlání - Vytrvalost - Síla - Dokonalost - Vítězství?

"Jen jednu partii"
řekli,
začala hra.
To bylo včera.


(stará japonská báseň)


Ano, na "stará kolena" jsem maličko propadl poklidnému přemýšlení nad černými a bílými kamínky. Domnívám se totiž, že pro duševní rozvoj lidské bytosti má o mnoho řádů větší přínos, než telenovely či realityšou:-)
Tak to sem postupně budu dopisovat a popisovat. Jsem naprostý laik a začátečník, takže pokud někdo znalejší najde v mých textech či úvahách ostudnou slabinu, dejte mi prosím vědět, ať nešířím bludy:-) To by mi šlo.
Ranka, jeden z výrazů, kterým se v japonštině označuje go, znamená ztrouchnivělé topůrko. Má původ ve staré čínské pověsti, jež vypráví o dřevorubci, který v lese narazil na dvojici chlapců zaujatých hrou go. Dřevorubec začal sledovat hru a zapomněl na okolní svět. Když se probral, hráči zmizeli. Vstávaje opřel se o sekeru, ale topůrko se zlomilo. Bylo ztrouchnivělé a sekera rezavá. Zmaten se vrátil se do vesnice, ale nikoho tam nepoznal. Rodina zmizela, dům byl v rozvalinách. Zjistil, že v lese strávil dobu několika pokolení.
.:.

Zajímá vás víc?
» Samostatné pojednání o GO


2005-12 .:.:.

Yes, mom. This is historically big occasion. I’ve put my first post into my own zupa-kool blog. Mommy, I really needed this, I’ve joined the *great* community of bloggers and fed my hungry ego ... Yep, you know, I did it again!webmaster@napismi.cz (c) yenda.net 2001-2013